Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z faktu, że rak nie zawsze jest czymś, co przychodzi znienacka atakując nasze zdrowe organizmy. Prawdą jest, że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć nadejście choroby, choć wiele nowotworów ma związek z uprawianym przez nas stylem życia. Przedstawione niżej sposoby mogą znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania na raka.

 1. Tytoń:

  Palenie tytoniu odpowiada za ponad 90% przypadków zachorowań na raka płuc. Działanie występujących w dymie substancji rakotwórczych (ponad 3000) dotyka nie tylko palaczy, ale także osoby z ich najbliższego otoczenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że prócz raka płuc dym tytoniowy wpływa także na zwiekszone prawdopodobieństwo wystąpienia raka nerek, układu kostnego i brzucha. Zaprzestanie palenia niemal natychmiast obniża prawdopodobieństwo wystąpienia raka.

 2. Aktywność fizyczna:

  Ćwiczenia fizyczne uprawiane przez około 30 minut dziennie, 5 razy w tygodniu, znacznie ograniczają ryzyko wystąpienia raka. Joga, aerobik, jogging i pływanie – to wszystko sprawia, że mamy mniejszą szansę stać się otyłymi. Otyłość jest jedną z głównych przyczyn powstawania chorób nowotworowych.

 3. Geny:

  Mogą mieć istotny wpływ na rozwój raka. Jeżeli członkowie twojej rodziny w przeszłości chorowali na raka, powinieneś zachować ostrożność i badać się regularnie. Należy jednak pamiętać, że obciążenie genetyczne nie brzmi wcale jak wyrok. Oznacza tylko podwyższenie prawdopodobieństwa zachorowania.

 4. Czynniki środowiskowe:

  Czynniki środowiskowe grają istotną rolę w rozwoju chorób nowotworowych. Wystawienie na działanie pyłu azbestowego, czy innych związków chemicznych zawartych w materiałach budowlanych może wpływać negatywnie na stan zdrowia. Badania wykazały także, że osoby mające na co dzień kontakt z benzenem (substancji zawartej w paliwach i zanieczyszczeniach) znajdują się w grupie ryzyka

 5. Ryzykowne kontakty seksualne

  Utrzymywanie kontaktów seksualnych z wieloma partnerami/partnerkami zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Udowodniono, że wirusy z tej grupy mają wpływ na wykształcenie się nowotworów dolnych dróg rodnych u kobiet (w tym raka szyjki macicy).

 6. Wystawienie na działanie promieni słonecznych

  Pamiętajmy, że opalenizna, którą możemy pochwalić się przed znajomymi jest tak właściwie rezultatem uszkodzenia skóry przez słońce. By uchronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV nie zapominajmy o stosowaniu filtrów i pozostawaniu wewnątrz pomieszczeń w czasie, gdy jest ono najsilniejsze (tj. między godzinami 10 a 14).

Aquafresh Kids cena Isotrexin opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *