Malarone ulotka

Należy pamiętać, że „rak” to tylko umowna nazwa obejmująca ponad 100 rodzajów różnego rodzaju chorób i dolegliwości. Niestety – niektóre spośród nich nie dają o sobie znać przed osiągnięciem dojrzałej fazy. Stąd kontrole często ratują życie niczego nie świadomym pacjentom. W walce z rakiem najlepiej działać zgodnie z maksymą „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Do najczęściej przywoływanych objawów raka należą:

  • utrzymujące się osłabienie organizmu – ogólne poczucie zmęczenia to jeden z najczęściej występujących objawów choroby nowotworowej. Ma ono zwykle związek z anemią wpływającą na większą męczliwość organizmu. Zmęczenie to objaw występujący wśród osób cierpiących zarówno na łagodną, jak i złośliwą odmianę raka.
  • utrata wagi – chociaż niektórzy z nas marzą o możliwie szybkiej utracie zbędnych kilogramów, nagły i nieplanowany spadek wagi może być związany ze znacznie poważniejszym schorzeniami. W takich wypadkach zawsze warto poradzić się lekarza, by sprawdzić, co dzieje się we wnętrzu naszego organizmu.
  • ból – wbrew przekonaniu wielu ludzi uczucie bólu nie jest związane ze wczesnymi stadiami raka. Ból zaczyna pojawiać się dopiero, gdy choroba zaczyna obejmować inne organy. Jego umiejscowienie jest bardzo różne i zależy od zaatakowanego organu. Nie jest on także specyficznym symptomem – na przykład ból brzucha nie musi wcale wiązać się z rakiem żołądka! Dlatego należy zachować szczególną ostrożność oceniając rodzaj bólu.
  • gorączka – podobnie jak w wypadku bólu, gorączka wiąże się także z innymi chorobami. W wypadku choroby nowotworowej charakterystyczna jest gorączka pojawiająca się co jakiś czas bez żadnej wyraźnej przyczyny.
  • zmiany związane z wydalaniem – jeżeli cierpisz na zaparcia, rozwolnienia, uporczywe gazy lub masz krwawy stolec, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Bardzo często wyżej wymienione objawy wiążą się z rakiem jelita.
  • chroniczny kaszel – utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel, który nie daje się wyleczyć za pomocą dostępnych w aptekach środków może być związany z wieloma chorobami. Jeżeli jednak w kaszlu pojawiają się strzępki krwi, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Należy pamiętać, że niemal wszystkie wymienione wyżej objawy mogą być spowodowane także innymi schorzeniami. Chociaż większość pacjentów klinik onkologicznych doświadcza wyżej wymienionych objawów w trakcie leczenia nie należy traktować ich pojawienia się jako zwiastunu choroby nowotworowej. Kiepska jakość pożywienia może być przyczyną rozwolnienia, natomiast alergia – utrzymującego się kaszlu. Pewność, a tym samym spokój mogą dać nam tylko wykonywane regularnie badania.

Sensodyne Classic betnovate c maść cena najbardziej korzystna w Poznaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *