Jak wspominałem istnieją cztery podstawowe metody leczenia chorób nowotworowych: operacja, chemioterapia, radioterapia i immunoterapia. O wyborze sposobu leczenia decyduje zwykle onkolog w porozumieniu z pacjentem. Terapia jest uzależniona od wielu czynników m.in.: rodzaju nowotworu, stopnia zaawansowania choroby (np. czy powstały już przerzuty), wieku, płci i ogólnego stanu zdrowia.

Metody leczenia raka:

  1. Leczenie operacyjne – operacja chirurgiczna może być używana w celu zapobiegania, leczenia i diagnozowania stopnia zaawansowania choroby nowotworowej. Używane w połączeniu z chemioterapią i radioterapią, leczenie operacujne polega na usunięciu możliwie dużej ilości chorej tkanki.Czasami celem leczenia operacyjnego nie jest wyleczenie, co raczej złagodzenie cierpienia. Opieka paliatywna ma za zadanie poprawienie komfortu życia pacjenta, a najczęściej chodzi po prostu o uwolnienie go od bólu w ostatnich miesiącach życia.
  2. Chemioterapia – to typ leczenia polegający na intensywnym użyciu leków mających na celu usunięcie chorych komórek rakotwórczych. W przeciwieństwie do leczenia operacyjnego ich działanie zmienia sposób funkcjonowania całego organizmu. Atakując szybko mnożące się komórki włosów i ściany żołądka, zastosowanie chemioterapii często skutkuje rozwolnieniem i wypadaniem włosów. Kłopoty z trawieniem i wchłanianiem niezbędnych do życia związków odżywczych przyczyniają się do ogólnego osłabienia organizmu.Chemioterapia może być stosowana także w połączeniu z innymi sposobami leczenia takimi, jak leczenie operacyjne, czy radioterapia.
ProSzkliwo dla dzieci ulotka http://www.szczepienia.pl/kalendarz-szczepien/program-na-piatke/ospa-wietrzna/6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *