Bactroban ulotka

Dopiero XIX wiek przyniósł odkrycie, że wszystkie komórki (także te rakotwórcze) pochodzą od innych komórek w naszym ciele. Inne teorie zakładały udział traumy i pasożytów w patogonezie chorób nowotworowych. Niektórzy twierdzili na przykład, że rak jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową (jak np. grypa). W 1865 roku, po wielu nieudanych próbach dotyczących identyfikacji przyczyny choroby, niemiecki chirurg Carl Thiersch udowodnił, że komórki rakotwórcze pochodzą z tkanek organizmu (a konkretniej – z tkanki nabłonkowej). Nie był to oczywiście koniec walki z chorobami nowotworowymi, choć badania niemieckiego lekarza otworzyły nowe możliwości.

Choć XX wiek przyniósł dynamiczny rozwój badań nad chorobami nowotworowymi, to jeszcze w 1926 roku Nagroda Nobla została przyznana za błędne odkrycie, że przyczyną raka żołądka jest pasożyt. Dzisiaj, pomimo istniejących sposobów leczenia – chemioterapii, radioterapii, immunoterapii i leczenia operacyjnego, rak wciąż jest przedmiotem intensywnych badań.

Fakty i mity dotyczące raka piersi

Pomimo wzrastającej świadomości dotyczącej chorób nowotworowych w Polsce wciąż istnieje wiele mitów dotyczących ich przyczyn i przebiegu. Rocznie na raka piersi choruje około 10 tysięcy kobiet, z czego około połowa z nich umiera. Stąd tak ważne jest odwoływanie się do rzetelnej wiedzy medycznej i częste konsultacje z lekarzem w ramach badań profilaktycznych.

  1. Mit: Jestem zbyt młoda, więc problem raka piersi mnie nie dotyczy.Fakt: Prawdą jest, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi rośnie wraz z wiekiem. Należy jednak pamiętać, że na raka mogą zachorować wszystkie kobiety niezależnie od wieku.
  2. Mit: Do tej pory w mojej rodzinie nie było przypadków zachorowania na nowotwór, nie mam więc się o co martwić.Fakt: Prawda jest zdecydowanie trudniejsza. W rodzinie większości kobiet ze zdiagnozowanym rakiem piersi choroby nowotworowe nie występowały nigdy wcześniej. Jeżeli jednak twoja siostra lub zachorowali na raka, ryzyko się zwiększa.
  3. Mit: Większość kobiet chorujących na raka piersi wcześniej znajdowało się w jednej z grup ryzyka.Fakt: Należy pamiętać o tym, że sam fakt bycia kobietą oznacza przynależność do grupy ryzyka. Rak piersi dotyczy mężczyzn w znacznie mniejszym stopniu (mniej niż 1% zachorowań).
  4. Mit: Coroczne badania mammograficzne narażają mnie na ryzyko związane z napromieniowaniem.Fakt: Korzyści badań mammograficznych zdecydowanie górują nad ryzykiem związanym z wystawieniem na działanie promieniowania przez mniej niż minutę.
  5. Mit: Istnieją leki chroniące przed rakiem piersi.Fakt: Chociaż istnieją specyfiki zmniejszające prawdopodobieństwo pojawienia się raka piersi, nic nie zastąpi regularnych badań i możliwie wczesnego wykrycia.
  6. Mit: Karmienie piersią zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej.Fakt: Wręcz przeciwnie! Karmienie piersią może zmniejszyć szanse powstania raka w okresie menopauzy.
Sensodyne Ultraszybka Ulga cena wzw a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *