Słowo „rak” wymieniane jest przez niemal wszystkie przypadki. W Polsce i innych krajach wysokorozwiniętrych choroby nowotworowe są odpowiedzialne za dużą część zgonów. Dla przykładu w 2008 roku na raka zmarło 40 000 kobiet i 52 000 mężczyzn. Jak podaje GUS choroby układu krążenia i choroby nowotworowe stanowią przyczynę ponad 70% zgonów. Co czwarty Polak umiera na raka.

Choć poziom wiedzy dotyczącej chorób nowotworowych w ciągu ostatnich kilku lat wzrósł, to ciągle wymaga ona uzupełnienia. Wiele osób wciąż jest zaskoczonych faktem, że choroba dotyka także takich części ciała jak oczy, czy serce.

Objawy, etiologia i sposoby leczenia raka, zależą od wielu czynników – m.in. rodzaju nowotworu, zaatakowanych organów i ogólnego stanu organizmu. Należy także pamiętać, że niektóre rodzaje raka występują znacznie częściej niż inne.

Rozwój choroby

Nasze ciało – organy, krew, mózg, zbudowane jest z komórek. Z lekcji w szkole podstawowej wiemy, że komórki dzielą się tak długo, jak ciało ich potrzebuje. Jeżeli jednak komórki zaczynają samoczynnie się mnożyć bez wyraźnego celu, mówimy wtedy o powstaniu guza

Guzy możemy podzielić na dwa rodzaje: złośliwe i łagodne. Te pierwsze rozprzestrzeniają się do otaczających je komórek za pośrednictwem naczyń chłonnych i krwionośnych. W ten sposób powstają przerzuty. Nowotwór złośliwy stopniowo „pożera” zaatakowane organy. Natomiast guzki nie wykazujące tendencji do rozprzestrzeniania się noszą miano „łagodnych”.

Objawy

Ponieważ „rak” jest zbiorczą nazwą ponad 100 różnych chorób nowotworowych nie ma możliwości jednoznacznego określenia symptomów w jego początkowym stadium. W miarę postępu choroby zwykle pojawiają się objawy takie jak: utrata wagi, gorączka, czy zmęczenie. Ponieważ nie są one specyficzne, często zdarza się, że są one mylone z mniej poważnymi schorzeniami.

Leczenie

Obecnie stosuje się cztery standardowe sposoby leczenia: operacyjne, chemioterapię, radioterapię i immunoterapię. Rodzaj zastosowanej terapii zależy w dużej mierze od rodzaju nowotworu i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Inne ważne czynniki to płeć i wiek.

Zapobieganie

Choć nie ustalono do tej pory jednego czynnika odpowiedzialnego za narastanie komórek nowotworowych, można znacznie ograniczyć ryzyko powstania raka. Oczywiście nie możemy zmienić swojego wyposażenia genetycznego, ale niektóre czynniki sprzyjające powstaniu choroby da się wyeliminować. Mowa tutaj głównie o paleniu papierosów odpowiedzialnemu nie tylko za powstawanie raka płuc. Należy pamiętać, że choć najlepiej nigdy nie zaczynać, to na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno.

Objawy raka

Należy pamiętać, że „rak” to tylko umowna nazwa obejmująca ponad 100 rodzajów różnego rodzaju chorób i dolegliwości. Niestety – niektóre spośród nich nie dają o sobie znać przed osiągnięciem dojrzałej fazy. Stąd kontrole często ratują życie niczego nie świadomym pacjentom. W walce z rakiem najlepiej działać zgodnie z maksymą „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Parodontax Fluoride

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *