Choroby nowotworowe to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Strach przyczynił się do powstania wielu przekonań nie mających wiele wspólnego z prawdą. Niektóre spośród nich zostały wymienione poniżej:

 1. Farbowanie włosów przyczynia się do rozwoju choroby nowotworowej

  Wielu Polaków wierzy, że substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów zwiększają ryzyko pojawienia się choroby nowotworowej. To mit – nie znaleziono żandego powiązania między powstawaniem nowotworów a farbą do włosów.

 2. Telefony komórkowe zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu

  Teoria o rakotwórczym działaniu telefonów komórkowych nie znalazła do tej pory potwierdzenia w faktach. Co prawda WHO zaliczyło telefony komórkowe do „czynników możliwie rakotwórczych”, ale do tej samej grupy należą ołów, pestycydy, spaliny i… konserwowe warzywa.

 3. Jeżeli twoi rodzice mieli raka, ty także będziesz go miał

  Należy pamiętać, że uposażenie genetyczne każdego człowieka zwiększa tylko prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej, nie sprawia natomiast, że na pewno na nią zapadniemy.

 4. Rak powoduje utratę włosów

  To nie rak jest przyczyną utraty włosów, ale stosowana w jego leczeniu chemioterapia. Co więcej, nie wszystkieo osoby stosujące tę metodę tracą włosy.

 5. Tylko kobiety są narażone na raka piersi

  To jeden z największych mitów. Choć rak piersi spotykany jest zdecydowanie częściej u kobiet, to dotyka on także mężczyzn. Najbardziej narażeni na ten rodzaj choroby nowotworowej są mężczyźni po 60 roku życia.

 6. Istnieje lekarstwo na raka, ale korporacje farmaceutyczne ukrywają je przed opinią publiczną

  Po pierwsze należy zauważyć, że do tej opracowano wiele rodzajów skutecznych metod leczenia chorób nowotworowych. Po drugie, badania prowadzone są nie tylko przez firmy farmaceutyczne, ale także przez ośrodki farmaceutyczne. Po trzecie wreszcie, wynalezienie przez firmę skutecznego w 100% lekarstwa na raka przyniosłoby jej krociowe zyski znacznie przekraczające korzyści wynikające z tej informacji.

 7. Rak jest niemal zawsze chorobą śmiertelną

  Prawdą jest, że choroba nowotworowa to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Nie oznacza ona jednak wyroku. Postęp medycyny sprawił, że odpowiednio wcześnie wykryty rak jest chorobą całkowicie uleczalną.

 8. Substancje chemiczne zawarte w antyperspirantach powodują raka

  Nie znaleziono do tej pory żadnego dowodu mającego wspierać tę tezę.

 9. Niektóre rodzaje raka są zaraźliwe

  Rak nie należy do chorób zakaźnych. Niemniej jednak znane są dwa rodzaje wirusów przenoszonych drogą płciową: HPV i Hepatitis C. Ten pierwszy przyczynia się do powstania raka szyjki macicy, ten drugi powoduje raka wątroby.

 10. Pozytywne myślenie może wyleczyć raka

  Utrzymywanie pozytywnych myśli niewątpliwie wzmacnia poczucie dobrostanu i może poprawić jakość naszego życia w czasie choroby nowotworowej. Samo myślenie niestety nie może wyleczyć raka.

Parodontax Classic Kalipoz Prolongatum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *